گواهینامه SSL چیست و چرا اهمیت دارد؟

Secure Socket Layer یا به اختصار SSL یک پروتکل امنیتی است که ارتباط بین یک سرور وب و یک مرورگر وب را رمزگذاری می کند. در عصری که وب سایت های وردپرس بسیار آسیب پذیر هستند، گواهینامه های SSL با اطمینان از ارتباط خصوصی بین سرور وب و مرورگر وب ، یک لایه امنیتی اضافی را ارائه می دهند.T

هنگام بازدید از یک وب سایت ، متوجه می شوید که URL آن HTTP یا HTTPS است. S در HTTPS به گواهی SSL اشاره دارد. خزنده های خوب نیز هنگام تهیه SERP ها این مسئله را مورد توجه قرار می دهند. به یک وب سایت با گواهینامه SSL ارجحیت بیشتری داده می شود.

جدیدا مرورگرهای Google Chrome و FireFox نیز، شروع به علامت گذاری وب سایت های فاقد SSL به عنوان “نا امن” کرده اند. این امر باعث شد که بازدید کنندگان از مشارکت در چنین وب سایتهایی خودداری کنند. بنابراین صاحبان سایت فاقد SSL با کاهش بازدیدکنندگان و کاربرام خود مواجه شدند.

گواهینامه SSL چیست؟

Secure Socket Layer (SSL) داده های منتقل شده بین یک سرور وب و یک مرورگر وب را رمزگذاری می کند. هنگامی که یک گواهی SSL را در وب سایت خود نصب می کنید ، متوجه می شوید که پروتکل HTTP به HTTPS تغییر یافته است.

در اینجا چهار مزیت اصلی استفاده از گواهینامه SSL آورده شده است.

1. SSL از داده ها محافظت می کند

عملکرد اصلی گواهی SSL محافظت از ارتباط سرور و کلاینت است. در هنگام نصب SSL ، همه اطلاعات رمزگذاری می شوند. به عبارتی غیرمستقیم ، داده ها قفل شده و فقط می توانند توسط گیرنده در نظر گرفته شده (مرورگر یا سرور) قفل شوند زیرا هیچ کس دیگری نمی تواند رمز گشودن قفل آن را داشته باشد. در حالی که با داده های حساس مانند شناسه ها ، رمزهای عبور ، شماره کارتهای اعتباری و غیره سروکار دارید ، SSL به شما کمک می کند تا در برابر ارتش بد هکرها  محافظت شوید. از آنجا که داده ها توسط SSL به قالب غیر قابل رمزگذاری تبدیل می شوند ، مهارت های هکر یک شمشیر بی اثر در برابر فناوری رمزگذاری غیرقابل تصور گواهینامه های SSL است.

2. SSL هویت شما را تأیید می کند

دومین وظیفه اصلی گواهی SSL ارائه تأیید اعتبار به وب سایت است. تأیید هویت یکی از مهمترین جنبه ها در مورد امنیت وب است. در این واقعیت که اینترنت به طور فزاینده ای فریبنده است شکی نیست.

وقتی می خواهید یک گواهینامه SSL نصب کنید ، باید فرایند اعتبار سنجی را که توسط یک شخص ثالث مستقل به نام یک مجوز گواهی CA  تهیه شده است ، طی کنید. بسته به نوع گواهینامه ، CA هویت شما و سازمان شما را تأیید می کند. هنگامی که هویت خود را ثابت کردید ، وب سایت شما برای حفظ صداقت ، شاخص های اعتماد دریافت می کند. وقتی کاربران آنها را می بینند ، می دانند با چه کسانی صحبت می کنند.

چنین تأیید صحت اطمینان حاصل می کند که هیچ متصدی یک وب سایت جعلی ایجاد نمی کند که وانمود شود مال شماست. از نظر فنی ، به این امرفیشینگ گفته می شود. بنابراین ، SSL به کاربران کمک می کند تا به وب سایت واقعی شما هدایت شوند ، کاربران را از کلاهبرداری ها نجات داده و شهرت شما را تقویت می کنند.

3. رتبه بندی موتورهای جستجو بهتر و سئوی قوی تر

در سال 2014 ، گوگل تغییراتی را در الگوریتم خود ایجاد کرد تا بتواند دست بالایی را در وب سایتهای دارای HTTPS قرار دهد. این در مطالعات مختلفی که توسط متخصصان سئو در سراسر جهان انجام شده است مشهود است. یکی از مطالعات انجام شده توسط برایان دین ، ​​بنیانگذار Backlinko.com می باشد که ارتباط مستقیمی بین HTTPS و رتبه بندی موتورهای جستجو بالاتر را نشان می دهد.

4- SSL برای انطباق PCI لازم است

برای قبول اطلاعات کارت اعتباری در وب سایت خود ، باید حسابرسی خاصی را تصویب کنید که نشان می دهد شما مطابق با استانداردهای صنعت کارت پرداخت (PCI) هستید. یکی از الزامات استفاده صحیح از گواهی SSL است.

چگونه یک گواهینامه SSL کار می کند؟

گواهینامه SSL پروتکل HTTP شما را با رمزگذاری داده هایی که از یک سرور وب به یک مرورگر وب منتقل می شود ، به یک پروتکل HTTPS تبدیل می کند. این فرایند رمزگذاری داده ها شامل یک کاربر است که اطلاعاتی را ارسال می کند که می تواند شامل نام ، شماره کارت اعتباری ، آدرس خانه باشد.

این داده ها سپس از HTTPS به سرور وب خود رمزگذاری و منتقل می شوند. هرگونه تلاش برای نقض اطلاعات ، اطلاعاتی را به دلیل رمزگذاری نمی کند.

انواع گواهینامه های SSL

Single Domain (تک دامنه)

گواهینامه های SSL تک دامنه فقط در یک زمان می توانند در یک دامنه یا یک آدرس IP واحد استفاده شوند.

Multi-domain (چند دامنه)

گواهینامه های SSL چند دامنه را می توان در بیش از یک حوزه استفاده کرد.

Wildcard

یک گواهینامه Wildcard SSL در یک دامنه واحد استفاده می شود اما می تواند به چندین زیر دامنه گسترش یابد.

Multi-domain Wildcard

همانطور که از این نام پیداست ، این نوع، ترکیبی از گواهی SSL چند دامنه و WildCard است. این بدان معناست که از گواهینامه SSL می توان در چندین دامنه و همچنین چندین دامنه فرعی استفاده کرد.

ارائه دهندگان برتر گواهینامه SSL

گواهینامه SSL ابزاری برای شخص ثالث است که می توانید از تعدادی از ارائه دهندگان SSL تهیه کنید. در پایین به گواهینامه های SSL ، پرداختی و رایگان برای وب سایت شما اشاره خواهیم کرد.

RapidSSL

Thawte

GeoTrust

Cheap SSL Shop.

Comodo

Let’s Encrypt

Cloudflare

WoSign

SSL For Free

سخن آخر

اگر مرورگر شما در مورد “فاقد امنیت” وب سایت به شما هشدار می دهد ، چقدر احساس امنیت خواهید داشت؟ زیرا این علامتی است که در صورت نداشتن گواهینامه SSL در مرورگرها نشان داده می شود. آیا شما این علامت “فاقد امنیت”  را می خواهید؟ البته که اینطور نیست. پس برای چی منتظرهستید؟؟؟ همین حالا یک لایه محافظت غیرقابل هک شدن SSL را به وب سایت خود اضافه کنید.

Leave a Reply